تعمیرموبایل آبخورده

آبخوردگی موبایل را می توان بخشی طبیعی از چرخه عمر هر گوشی موبایل دانست. هر ماده ی مایعی که با بورد الکترونیک گوشی شما تماس برقرار کند می تواند منجر به اختلال در عملکرد گوشی شود. مایعاتی که به درون گوشی شما نفوذ می کنند، به اولین حفره ای که روی بورد قرار دارد وارد می شوند و اگر حرکتشان متوقف شود، آن بلوک و یا بخش بورد را درگیر خواهند ساخت.
خیلی مهم است که تعمیرکار بداند چه مدتی است که از آب خوردگی گوشی گذشته است؟  اگر مدت زمان زیادی از آن می گذرد و آی سی های گوشی چسبی نیستند،  با احتمال  بهتری می توان در مورد درست شدن گوشی مطمئن بود؛  چرا که با احتمال بالایی می توان آی سی هایی را که پایه های آن روی بورد دچار خوردگی و یا سولفاته شده اند، تعویض کرد. برای مثال در صورت آب خوردگی گوشی N95 نوکیا که آی سی چسبی ندارد، حتی اگر ماه ها از آب خوردگی گذشته باشد می توان آن را به راحتی تعمیر کرد. در این حالت به دلیل راحتی در بلند کردن و تعویض آی سی ها، عیب یابی مسیرهای اتصال کوتاه شده و  تعویض قطعات بورد در هر دو طرف آن آسان است. از همین رو آب خوردگی در این مدل از گوشی ها به راحتی قابل تعمیر است.

در مورد گوشی های با آی سی چسبی مشکل سختی تعویض آی سی وجود دارد، اما همانطور که بالاتر هم گفتیم روند خراب شدن گوشی به دلیل  عایق بودن پایه های آی سی کمی کندتر است. چسبی بودن آی سی های یک گوشی یک شمشیر دولبه است به این معنی که به دلیل چسبی بودن آی سی زمان تاثیر آب روی خرابی بورد طولانی تر می شود و به همین دلیل کاربر شروع به استفاده عادی از گوشی می کند و رفته رفته آی سی ها و قطعات روی بورد (خازن، مقاومت، سلف و …) شروع به سولفاته شدن می کند و کلیه مسیرهای روی بورد از بین می رود و یا اتصال کوتاه می شوند. در این حالت گوشی دچار یک مرگ تدریجی خواهد شد و پس از خاموش شدن امیدی به درست شدن آن نخواهد بود.

کارهایی که هیچوقت  هنگام آب خوردگی موبایل نباید انجام دهید

اگر گوشی شما خیس شد یک سری از کارها را نباید به هیچ عنوان انجام بدهید! انجام دادن این دسته از کارها باعث می شود شانس نجات و یا تعمیر گوشی آب خورده شما را به حداقل برساند.

 کارهایی که نباید در این شرایط انجام داده شود:

  • گوشی را به هیچ عنوان روشن نکنید
  • دکمه های فیزیکی گوشی را فشار ندهید
  • گوشی را برای خارج کردن آب از درون گوشی تکان ندهید و تا حد امکان صاف و بدون حرکت نگه دارید.
  • در مجاری متفاوت روی گوشی را فوت نکنید.

 

 

 

 

  • تاریخ انتشار : 17 ژانویه 2022
  • نظرات : بدون نظر

  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :

  نظرات

پاسخی بگذارید